تبلیغات
Loading by : javacity

علوم تجربی - قرقره ها

علوم تجربی

! به وب ما خوش آمدید

صفحه نخست تماس با ما RSS 2.0

درباره ما


پیام مدیر : خوش آمدید
مدیر سایت :سینا جلیلی

نظرسنجی

نظرتان در باره وب ما چیست؟
آمار سایت

تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروزرسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید در :
» کاربر: Admin

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن ! به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید ! ذخیره كردن صفحه! اضافه کردن این وبلاگ به علاقه مندیها! لینک RSS

site map site map ror html site map
Add to Technorati

طراح قالب

sinajalili
توجه:اگرشما نمی توانید نوشته ها را بخوانید می توانید میتوانیدzoomکنید

قرقره ها

نوشته شده توسط : سینا جلیلی

مطالبی لازم است دانش آموزان در ابتدا بدانند به شرح زیر است:

دستگاه هایی كه با قرقره ها ساخته می شوند، یكی از انواع ماشین های ساده اند. قرقره یك چرخ شیاردار است كه از داخل شیار آن یك طناب عبور كرده است. قرقره ها مانند اهرم ها با مزیت مكانیكی خود، ما را در جابجا كردن بارهای سنگین یاری می كنند.

قرقره ها در دو گروه تقسیم بندی می شوند. زمانی كه چرخ شیاردار قرقره به یك سطح ثابت متصل باشد، به آن قرقره ثابت می گوییم. یك قرقره ثابت با تغییر دادن جهت نیرو به ما كمك می كند. به عنوان مثال، برای بلند كردن یك وزنه به كمك یك قرقره ثابت، نیروی محرك در جهت پایین اعمال می شود ولی وزنه به سمت بالا حركت می كند. ولی باید توجه داشت كه یك قرقره ثابت هیچ مزیت مكانیكی ای ندارد و مقدار نیروی محرك هیچ تفاوتی نخواهد كرد و قرقره تنها جهت نیرو را تغییر می دهد.


گروه دیگر قرقره ها، قرقره های متحرك اند. در این نوع قرقره ها، طناب به یك سطح ثابت متصل می شود و خود قرقره بر روی طناب حركت می كند. نیروی مقاوم بر روی چرخ قرقره وارد می شود و نیروی محرك به سمت محل اتصال طناب و سطح ثابت است. یك قرقره متحرك، نیروی محرك لازم برای غلبه بر نیروی مقاوم را كاهش می دهد.

این دو نوع قرقره ها می توانند با یكدیگر تركیب شوند و یك دستگاه قرقره مركب را بسازند. این دستگاه حداقل از 2 قرقره تشكیل شده است. بنابراین قرقره های مركب بسیار متنوع و گوناگون خواهند بود. با پیچیده شدن قرقره مركب، نیروی محرك لازم برای غلبه بر نیروی مقاوم كاهش می یابد. به عنوان مثال یك قرقره ی مركب كه یك قرقره ثابت و یك قرقره متحرك دارد، هم نیروی محرك را نصف خواهد كرد هم جهت آن را تغییر می دهد.

 


قرقره مرکب از بهم پیوستن دو قرقره محرک وثابت تشکیل می شود


ساخت كد آهنگ

ساخت كد موزیک آنلاین

mouse code

كد ماوس